Eurooppaministeri Joakim Strand Pariisiin

Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Joakim Strand vierailee Pariisissa torstaina 27. maaliskuuta. Ministeri osallistuu taloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestön (OECD) seminaariin, jonka aiheena on hyvä hallinto ja korruption torjunta. Ministerillä on myös tapaaminen OECD:n pääsihteeri Mathias Cormanin kanssa.
OECD:n seminaarin tarkoitus on edistää keskustelua ja käytäntöjä uusista teknologioista, joilla voidaan entistä tehokkaammin torjua korruptiota ja edistää hyvää hallintoa. Keskusteluissa käsitellään muun muassa tekoälyn, data-analytiikan ja digitaalisen rikostutkinnan roolia korruption torjunnan välineinä maailmassa.
Ministeri Strand käyttää seminaarissa puheenvuoron, joka keskittyy valtion omistajaohjauksen hyviin hallintotapoihin, sekä strategisen korruption kitkemisen parhaisiin käytäntöihin valtio-omistajan näkökulmasta.
”Haluan korostaa, että kaikenlaisen korruption – olipa kyse strategisesta tai muusta – kitkemisessä on ensiarvoisen tärkeää vahvistaa korruptionvastaisia toimia sekä varmistaa läpinäkyvyys ja vastuullisuus julkisella sektorilla, mukaan lukien valtionyhtiöt ja julkiset yritykset”, sanoo ministeri Strand.
Lisätietoja: erityisavustaja Alexander Lång p. 0295 160 866, valtioneuvoston kanslia